Risotto z grzybami, czyli jesienny comfort food

Sezon na rozgrzewające Pumpkin spice latte, herbatki i wełniane kocyki, oraz comfort food uważam za otwarty. I nic tak bardzo nie wprowadza w jesienny nastrój, jak talerz risotto z grzybami, kieszenie wypchane kasztanami, czy mrugający płomień świecy, który umila coraz dłuższe wieczory. I choć tęskno już za latem, tym bardziej, że w tym roku nie bardzo nas w Anglii rozpieszczało, to jednak miło jest wsunąć się w ciepły, wełniany sweter i wyjść na spacer szurając nogami po liściach, które spadły z drzew. A że w tym roku mamy szczególnie piękną jesień, gdzie w październiku nadal można wystawiać twarz do słońca, łapiąc ostatnie promienie, tym bardziej chcę doświadczać tej jesieni jeszcze bardziej.

Mój plan na jesień to spacer w lesie, ale nie łudzę się, że znajdę choć jednego grzyba, bo w okolicach Londynu jedynie muchomora można spotkać, a do tego nigdy nie byłam dobra w grzybobraniu. Ja jestem ulepiona z tej samej gliny, co ludzie, którzy wejdą na grzyba a go nie zauważą. Chcę nadgonić wyzwanie czytelnicze, bo do końca roku zostało coraz mniej czasu, a mam do przeczytania jeszcze 10 książek. I romansować z pysznym, kojącym zmysły jedzeniem, więc zrobię pyszne risotto z grzybami, oraz ravioli z nadzieniem dyniowym. I jak tu nie kochać jesieni?

Poniżej znajdziesz przepis na pełne smaku umami Risotto z grzybami, które umili nie jeden jesienny wieczór.

SKŁADNIKI

porcja dla 2 osób jako pełne danie lub 4 osób jako przystawka

  • 650 – 700 ml bulionu warzywnego
  • 15 g suszonych grzybów + extra ok 8 – 10 g do zmielenia
  • 1 szalotka bananowa
  • 3 łyżki masła prawdziwego
  • 300 g pieczarek lub leśnych grzybów
  • 1 – 2 liście laurowe
  • 1 – 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 150 g ryżu Arborio
  • 80 ml białego wina wytrawnego + 1 – 2 łyżki extra
  • 4 łyżki tartego parmezanu + extra do wykończenia
  • sól i pieprz do smaku
  • świeży tymianek do wykończenia

Przydatne narzędzia

  • 1 litrowy garnek
  • młynek do kawy lub moździerz
  • głęboka patelnia z pokrywką lub garnek z pokrywką
  • sitko
  • drewniana łyżka
  • łyżka wazowa

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  1. 15 g suszonych grzybów wrzuć do bulionu i zagotuj, kiedy zacznie wrzeć zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj wszystko przez 15 minut. Po tym czasie wyłów grzyby, posiekaj i odłóż na bok, zaś bulion trzymaj cały czas w cieple.
  2. W międzyczasie w młynku do kawy lub moździerzu sproszkuj pozostałe suszone grzyby i odstaw na bok. Pieczarki lub grzyby leśne umyj, osusz i pokrój w plastry, zaś szalotkę pokrój w kostkę.
  3. Na porządnie rozgrzanej patelni rozpuść 2 łyżki masła, a następnie dodaj grzyby, szalotkę, grzyby z bulionu, 1 łyżeczkę sproszkowanych grzybów suszonych i liście laurowe. Smaż wszystko do zarumienienia, pod koniec dopraw solą i pieprzem*. Podsmażone grzyby przełóż na talerz.
  4. Na tej samej patelni rozgrzej 1 – 2 łyżki oliwy z oliwek, wsyp ryż Arborio i 1 – 2 łyżeczki sproszkowanych suszonych grzybów. Co jakiś czas mieszając podsmaż ryż do momentu, aż stanie się przezroczysty. Następnie dodaj wino i gotuj wszystko do wyparowania płynu – cały czas mieszając. Za pomocą łyżki wazowej zacznij po trochu dodawać bulion. Kolejną porcję bulionu dodaj dopiero, kiedy poprzednia zostanie wchłoniętą przez ryż. Cały czas delikatnie i powoli mieszaj ryż. Risotto powinno być gotowe po ok 20 minutach. Na 4 minuty przed końcem dodaj połowę usmażonych grzybów i 1 – 2 łyżki wina.
  5. Kiedy ryż będzie gotowy dodaj łyżkę masła, starty parmezan i świeżo zmielony czarny pieprz, wymieszaj wszystko – jeśli uznasz, że ryż jest za suchy dodaj odrobinę bulionu**. Patelnie zdejmij z ognia, nałóż pokrywkę i odstaw wszystko na ok 4 – 5 minut.
  6. Risotto serwuj z pozostałymi usmażonymi grzybami, wiórkami parmezanu, oraz listkami świeżego tymianku.

    * Staraj się nie mieszać grzybów dopóki nie zarumienią się od spodu i nie poczujesz ładnego grzybowego aromatu.
    ** Dobrze zrobione risotto powinno być kremowe.

Kilka porad

  1. Do risotto użyj ryżu typu Arborio lub Carnaroli, inne odmiany typu basmati, czy ryż biały długoziarnisty nie sprawdzą się w tym daniu.
  2. Użyj domowego bulionu, to on w dużej mierze odpowiada za smak risotto. Jeśli już musisz użyć kostki rosołowej, to dodaj do niego pęczek świeżych ziół, fajnie też się sprawdzi łyżka Podlaskiej przyprawy do rosołu.
  3. Przygotowując risotto operuj ma średnim i małym płomieniu.
  4. Cały czas mieszaj ryż!
  5. Wlewaj bulion do ryżu przez sitko, które wyłapie farfocle z bulionu.
  6. Uważaj z ilością soli. Bulion, oraz ser są już wystarczająco słone. Na sam koniec spróbuj gotowe risotto i ewentualnie wtedy dodaj sól.