Śledzie w oleju lnianym

Należę do tych osób, które na deser najbardziej lubią śledzie. A wśród różnych wariacji śledziowych moim ulubieńcem są Śledzie w oleju lnianym. Wielokrotnie potwierdzono, że w prostocie siła, a w kulinariach czasami wystarczy naprawdę niewiele, żeby osiągnąć maksimum smaku. I Śledzie w oleju lnianym są tego najlepszym przykładem. Dodatek dobrego jakościowo oleju lnianego o gorzkawo – orzechowym posmaku równoważy „słoność” śledzia, zaś drobno pokrojona cebulka urozmaica potrawę o element chrupkości i lekkiej pikantności. Jest smacznie, jest chrupko (już wspominałam o tym, że chrupiące jedzenie smakuje lepiej), wiec tego dania nie może zabraknąć na wigilijnym stole.

Równie dobrze to danie sprawdzi się przy okazji wielu innych uroczystości, np. jako przekąska na Sylwestra lub imprezę urodzinową pod przysłowiową wódeczkę, lub zwyczajnie na co dzień w towarzystwie ziemniaczków pieczonych w mundurkach.

Po przepis na śledzie godne nie tylko Wigilii zapraszam poniżej.

SKŁADNIKI

  • 6 filetów śledziowych a’la matjas
  • mleko krowie (opcjonalnie)*
  • 2 białe cebule
  • 5 – 6 liści laurowych
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki ziarenek pieprzu kolorowego
  • parę gałązek rozmarynu (opcjonalnie)
  • 150 ml oleju lnianego
  • 100 – 150 ml oleju roślinnego (rzepakowy, oliwa z oliwek)

Sposób przygotowania

  1. Spróbuj kawałek śledzia, jeśli będzie bardzo słony, to zalej filety mlekiem i wstaw do lodówki na min. 1 godzinę, a najlepiej na parę godzin. Po tym czasie osusz filety śledziowe na ręczniku papierowym. Jeśli śledzie nie są za słone pomiń ten etap.
  2. W międzyczasie posiekaj cebulkę w drobną kostkę, zaś na suchej patelni podpraż przyprawy, żeby uaktywnić olejki eteryczne.
  3. Filety śledziowe pokrój na mniejsze kawałki (tak na jeden kęs) i zacznij je układać w słoiku naprzemiennie z przyprawami, rozmarynem i cebulą. Na wierzchu ułóż warstwę cebuli i zalej wszystko najpierw olejem lnianym, a następnie uzupełnij wybranym olejem roślinnym. Olej powinien przykryć wierzchnią warstwę cebuli. Zakręć słoik i wstaw do lodówki. Śledzie są gotowe po 48 godzinach, ale można je przygotować nawet na tydzień przed wigilią.
  4. Śledzie serwuj z tłuczonymi ziemniakami, ziemniakami pieczonymi w mundurkach lub z chlebem na zakwasie, a szczególnie polecam Chleb bałtycki.

Smacznego!

* Mleko użyj do wymoczenia płatów śledziowych, ale tylko w przypadku kiedy śledzie będą bardzo słone.