Sos ponzu

Odnoszę wrażenie, że w Polsce kuchnia japońska zaczyna się i kończy na sushi, sosie sojowym i wasabi, gdy tym czasem ma ona dużo więcej do zaoferowania. Totalnie nie doceniany na polskiej scenie kulinarnej jest Sos ponzu, który jest genialnym dodatkiem do grillowanych mięs, czy surowych ryb. Świetnie się sprawdzi jako dip do pierożków gyoza i tempury, oraz podkręci dania typu hot pot. Można go również użyć jako marynaty, generalnie można go użyć na wiele sposobów.

Według mnie sos ponzu łączy w sobie wszystkie pięć smaków. Sos sojowy odpowiada za smak słony, sok z cytrusów za kwaśny, płatki tuńczyka i kombu za smak umami, dodatek mirin za delikatną słodycz, zaś skórka otarta z cytryny za smak gorzki. Po wymieszaniu wszystkiego powstaje coś wspaniałego, coś co wystrzela w kosmos kubki smakowe, oraz niesamowicie podkręca smak dań do których został dodany. Gdy pierwszy raz spróbowałam tego sosu gotowa byłam wypić go prosto z butelki jak oranżadę 😛

Są dwa sposoby przygotowywania tego sosu. W pierwszym przypadku podgrzewa się wszystkie składniki sosu, oprócz soku z cytrusów. Następnie schładza, przecedza przez sitko i na końcu dodaje się sok z cytrusów. Ja wolę drugą metodę, która zajmuję więcej czasu, ale odnoszę wrażenie, że macerowanie wszystkich składników przez 24-48 godzin skutkuje głębszym i pełniejszym smakiem.

Jeśli jesteś gotowa/y na inne doznania niż te, które daje sos sojowy to zapraszam po przepis poniżej.

SKŁADNIKI

  • 1/3 kubka sosu sojowego
  • 1/3 kubka soku wyciśniętego z cytrusów np. cytryny, pomarańczy i limonki
  • 1/3 kubka Katsuobushi (bonito flakes)
  • 2 łyżki mirin (jeśli nie masz mirin, to wymieszaj 2 łyżki białego wina wytrawnego z 1 łyżką cukru najlepiej brązowego)
  • skórka otarta z 1 cytryny eco
  • kawałek Kombu ok. 9×18 cm, pokrojonego na 2 – 3 kawałki
  • słoik z zakrętką 250 ml
  • słoik lub butelka z zakrętką 200 – 250 ml
  • tarka
  • sitko

Sposób przygotowania

  1. Słoik i zakrętkę wyparz i osusz. Cytrynę porządnie wyszoruj i sparz wrzątkiem. Na tarce zetrzyj skórkę z cytryny, tylko jej żółtą część.
  2. Do słoika dodaj sos sojowy, sok z cytrusów, mirin, skórkę z cytryny, płatki tuńczyka (katsuobushi) i kombu. Wszystkie składniki wymieszaj i zwróć uwagę, żeby kombu nie wystawało ponad powierzchnię. Szczelnie zamknij słoik i wstaw do lodówki na 24- 48 godzin. Po tym czasie odcedź zawartość słoika przez sitko, dokładnie odciskając pozostałe na sitku płatki tuńczyka i kombu. Sos przelej do butelki lub słoika z zakrętką. Przechowuj w lodówce.
  3. Serwuj jako dip do tempury, pierożków gyoza, makaronu soba lub sushi.