Kompot rabarbarowo-jabłkowy

Kiedy za „żelazną kurtyną” z reklam Coca-Coli uśmiechały się dzieciaki popijające gazowany płyn, my dzieci w komunistycznej Polsce popijaliśmy z uśmiechem na ustach kompot z owoców sezonowych serwowany nam na szkolnych stołówkach, w barach mlecznych, czy w domu do obiadu.

W moim domu, w sezonie letnim kompot zawsze stał na kuchennym blacie rozlany w miliony szklanek. Pamiętam jak między zabawą w chowanego a skakaniem w gumę z koleżankami na podwórku, wpadało się do domu i gasiło pragnienie szklaneczką owocowego płynu. Moja mama owocowy napój gotowała w ilościach hurtowych, bo w porównaniu z koleżankami ja mieszkałam na parterze i miałam najbliżej do domu, więc wszyscy przychodzili na kompocik do mnie. Kiedy po 1989 roku ustrój polityczny w kraju zaczął się zmieniać i w sklepie bez problemu można było kupić Coca-Colę, ja owy napój zakupiłam za oszczędności zebrane na książeczce SKO. Spróbowałam i choć w smaku był ok, to jednak nigdy nie zostałam jego wielką fanką. Do dziś jak mam do wyboru napój gazowany i kompot, zazwyczaj sięgam po ten drugi.

Kompot jest dla mnie synonimem beztroskiego dzieciństwa. Kiedy na straganie pojawia się pierwszy rabarbar, ja zaczynam gotować kompot i wtedy maj jest jakby jeszcze piękniejszy.

Jeśli masz ochotę na old schoolowy napój z owoców zapraszam do przepisu poniżej.

Smacznego!

SKŁADNIKI

  • 500g łodyg rabarbaru
  • 3-4 jabłka
  • 3 łyżki cukru np. trzcinowego + extra (wg uznania)
  • 2 litry wody przefiltrowanej lub mineralnej

Sposób przygotowania

  1. Rabarbar i jabłka umyj. Rabarbar pokrój w kawałki wielkości kciuka, zaś jabłka obierz*, usuń gniazda z pestkami i pokrój w ćwiartki.
  2. Włóż do garnka pokrojone owoce, dodaj 3 łyżki cukru i wymieszaj wszystko. Odstaw na 30 min. W tym czasie owoce powinny puścić sok.
  3. Następnie zalej wszystko dwoma litrami wody, przykryj garnek pokrywką i wstaw na małym ogniu do zagotowania. Kiedy kompot zacznie wrzeć, zmniejsz ogień do minimum i gotuj przez godzinę. Po tym czasie zostaw do ostygnięcia. Kiedy kompot będzie jeszcze ciepły spróbuj go i jeśli uznasz, że jest za mało słodki, dodaj więcej cukru i wymieszaj.
  4. Kiedy kompot osiągnie temperaturę pokojową, przelej go przez sito i rozlej do butelek. Butelki wstaw do lodówki na parę godzin, najlepiej na noc.
  5. W gorący dzień serwuj kompot z kostkami lodu.

    *Jeśli Twoje jabłka pochodzą z pewnego źródła, nie musisz ich obierać
    .

Smacznego!