Focaccia

Cały czas nie mogę wyjść z podziwu, jak połączenie czterech składników może dawać tak wiele różnych efektów końcowych, w zależności od zastosowanej techniki wyrabiania, wypiekania, czy długości fermentacji ciasta. Oczywiście mowa o mące, wodzie, soli i drożdżach. I nikt nie zna się na tym tak dobrze, jak włosi. Bo kuchnia włoska chlebem stoi, jak żadna inna.

W dzisiejszym wpisie znajdziesz przepis na włoskiego klasyka, czyli focaccie ociekającą oliwą z chrupiącą skórką i miękkim miąższem. Jest to przepis podstawowy bez dodatków, ale jeśli masz ochotę możesz swoją focaccie wzbogacić ulubionymi dodatkami (ziołami, oliwkami, pomidorkami, itd.). Chcę jeszcze zwrócić Twoja uwagę na dwa bardzo ważne aspekty. Po pierwsze czas fermentacji ciasta to ok 10 – 14 godzin i nie skracaj tego czasu, bo jest to bardzo istotny proces, który finalnie decyduje o smaku, fakturze i strukturze focacci. Idealnym rozwiązaniem będzie jeśli wieczorem zagnieciesz ciasto, które będzie wyrastało przez noc, żebyś rano mogła/mógł cieszyć się aromatem ciepłego pieczywa. I druga sprawa, to jakość oliwy. Oliwa powinna być z pierwszego tłoczenia i jak najlepsza jakościowo na jaką Cię stać. Będzie to gwarantem dobrego smaku.

Gotową focaccie możesz serwować z dobrą jakościowo oliwą z dodatkiem octu balsamicznego jako przekąskę. Możesz też rozkroić ją w połowie i przygotować kanapki, zaś z czerstwej focacci wychodzą rewelacyjne zapiekanki.

Przepis ten jest interpretacją przepisu Samin Nosrat z programu kulinarnego SALT FAT ACID HEAT.

SKŁADNIKI

Składniki na ciasto

  • 6g świeżych drożdży
  • 1 łyżka miodu
  • 300ml wody
  • 400g mąki pszennej jasnej chlebowej
  • 8g soli np. morskiej
  • 4 – 5 łyżek oliwy z oliwek extra virgin
  • folia spożywcza
  • forma o wymiarach ok 24 x 34 cm

Składniki na zalewę

  • 5g soli np. morskiej
  • 80ml wody

Sposób przygotowania

  1. Z drożdży, miodu, 80 ml wody i 40g mąki zrób zaczyn. Wymieszaj wszystkie składniki i odstaw do podwojenia objętości na 20 – 40 min.
  2. W misce miksera umieść resztę mąki, wodę i wyrośnięty zaczyn drożdżowy, mieszaj wszystko na wolnych obrotach przez 2 minuty. Po tym czasie dodaj sól, zwiększ obroty i mieszaj przez kolejnych 5 min, lub do uzyskania gładkiego ciasta. Ciasto po wyrobieniu powinno być dość luźne.
  3. Następnie przygotuj formę. Wlej do środka oliwę i dłońmi rozprowadź ją po dnie i bokach. Teraz tłustymi dłońmi od oliwy przełóż ciasto do formy i obtocz je w oliwie z każdej strony, po czym przykryj folią spożywczą i odstaw na 10 -15 min., żeby ciasto odpoczęło. Po tym czasie delikatnie rozciągnij ciasto, żeby przykryło dno formy.
  4. Przykryj formę z ciastem i odstaw do fermentacji na 10 – 14 godzin*.
  5. Po fermentacji** przygotuj zalewę (rozpuść sól w letniej wodzie), a następnie delikatnie odgazuj ciasto wkładając w nie raz przy razie dwa palce dłoni. W powstałe dołki wlej zalewę, a to co zostanie polej po wierzchu. Ponownie przykryj folią spożywczą i odstaw do drugiego wyrastania na 40 – 50 minut.
  6. Na 20 minut przed końcem wyrastania ciasta, rozgrzej piekarnik do 230°C.
  7. Piecz focaccię przez 20-25 min lub do zarumienienia. Jeśli okaże się, ze po upieczeniu focaccia ma niedopieczony spód, to wyjmij ją z formy, ułóż do góry nogami na kratce w piekarniku i dopiecz ją przez kolejne 5-10 min.

* Przez pierwsze 1,5 – 2 godziny ciasto powinno fermentować na blacie kuchennym w cieple. Po tym czasie umieść formę z ciastem w lodówce.

** Ciasto po wyjęciu z lodówki powinno być wyrośnięte na ok 3/4 wysokości formy.

Buon Appetito!