Pierogi ruskie

Tego dania chyba nie muszę nikomu przedstawiać, ani specjalnie go reklamować, bo amatorów pierogów ruskich nie brakuje, ani w Polsce, ani poza jej granicami.

Przez nazwę błędnie postrzegane jest ich pochodzenie i mylnie kojarzone z Rosją, gdzie owszem jada się pierogi, ale z farszem ziemniaczanym, bez twarogu. Nasze pierogi ziemniaczano-twarogowe są Rosjanom prawie nieznane. Inaczej sytuacja wygląda u naszych wschodnich sąsiadów na Ukrainie i nic w tym dziwnego, dlatego, że „nasze” pierogi pochodzą właśnie z tamtych stron, z tą różnicą, że w ukraińskiej wersji są bogatsze o dodatki w postaci czosnku, słoniny lub boczku, oraz majeranku.

Pierogi ruskie pojawiły się na polskich stołach w czasach, kiedy obecne tereny Ukrainy należały do Polski. W skutek przemian ustrojowych i geopolitycznych, oraz przesiedleń z kresów wschodnich pierogi przywędrowały na tereny obecnej Polski, stając się ulubionym daniem Polaków. Ciekawą też informację znalazłam w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej 365 obiadów. Otóż autorka w swojej książce podaje 5 przepisów na pierogi ruskie, ale uwaga te pierogi robi się na bazie ciasta drożdżowego i zapieka w piecu! Nadzienie to tych pierogów może być wytrawne lub słodkie. Trochę mi to przypomina hiszpańskie empanadas. Wygląda na to, że historia ot zwykłego pieroga jest bogata, jak historia egipskich sarkofagów ;)

Poniżej znajdziesz przepis na pierogi, które ja robię i lubię najbardziej. Bo choć wszyscy znamy ogólny przepis na pierogi ruskie, to jednak w każdym domu smakują inaczej. Ale chyba każdy się ze mną zgodzi, że najsmaczniejsze są te podpieczone na patelni na złoty kolor.

SKŁADNIKI

Składniki na ciasto

  • 400g mąki pszennej typ 500 – 550 + extra do podsypywania
  • 175 – 200ml gorącej wody
  • 1 jajko
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju lub oliwy z oliwek
  • wałek
  • szklanka z cienkim brzegiem lub foremka do wycinania kółek z ciasta
  • 1 ściereczka bawełniana

Składniki na farsz

  • 250g twarogu tłustego lub półtłustego
  • 300g obranych ziemniaków
  • 1 duża biała cebula
  • 2-3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
  • sól
  • pieprz
  • 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego lub majeranku (opcjonalnie)

Dodatki

  • kwaśna śmietana lub jogurt naturalny
  • kompot domowy z owoców sezonowych

Sposób przygotowania

  1. Obrane ziemniaki pokrój na mniejsze kawałki, włóż do garnka i zalej je wodą. Wody powinno być tylko tyle, żeby przykryła ziemniaki. Kiedy woda zacznie się gotować dodaj sól i gotuj ziemniaki, przez kolejne 15 – 20 minut, lub do momentu kiedy ziemniaki będą miękkie. Po ugotowaniu odcedź ziemniaki i przy pomocy tłuczka ubij je na puszystą masę tak, żeby nie pozostały grudki. Odstaw do ostygnięcia.
  2. W międzyczasie pokrój drobno cebulę i podsmaż ją na 2 – 3 łyżkach oliwy, aż się zarumieni. W trakcie smażenia dodaj szczyptę soli. Odstaw do ostygnięcia.
  3. Teraz przygotuj ciasto. Do miski wsyp mąkę i zrób w niej dołek. W środek wbij jajko i widelcem wymieszaj jajko z mąką do połączenia się składników. Następnie dodawaj po trochu gorącej wody, cały czas mieszając ciasto widelcem. Kiedy ciasto przestanie parzyć przełóż je na stolnicę lub blat i zacznij wyrabiać ok 2 minut. Po tym czasie dodaj 1/4 łyżeczki soli i wyrabiaj przez kolejne 4 minuty. Na koniec dodaj 1 – 2 łyżki oleju i wyrabiaj ciasto przez kolejne 2-3 minuty. Wyrobione ciasto uformuj w kulę, przełóż do miski, przykryj większym talerzem i wstaw do lodówki na minimum 30 min, żeby odpoczęło.
  4. Przygotuj farsz. Ostudzone ziemniaki połącz z twarogiem, cebulą odsączoną z nadmiaru tłuszczu, pieprzem i suszonym czosnkiem niedźwiedzim lub majerankiem (jeśli używasz). W razie potrzeby dodaj więcej soli lub pieprzu.
  5. Stolnicę obsyp mąką. Ciasto podziel na 3 części i po kolei każdą część rozwałkuj na grubość 2 mm. Przy pomocy szklanki lub foremki wycinaj kółka.
  6. Każde kółko faszeruj jak największą ilością farszu. Sklejaj pierogi dokładnie dociskając brzegi ciasta, żeby nie otworzyły się w trakcie gotowania i odkładaj na obsypaną mąką ściereczkę bawełnianą.
  7. W dużym garnku zagotuj wodę z 1/2 łyżki soli i 1 łyżką oliwy. Na wrzącą wodę wrzucaj po 10 pierogów. Kiedy pierogi wypłyną* na powierzchnię gotuj je przez kolejne 2 minuty i następnie przy pomocy łyżki cedzakowej wyławiaj jeden po drugim.
  8. Pierogi serwuj z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym. Możesz też pierogi podsmażyć na patelni z odrobiną tłuszczu, z każdej strony na złoty kolor.

*NIE MIESZAJ gotujących się pierogów! Jeśli część z nich wypłynie na powierzchnię a reszta pozostanie na dnie, to popukaj w zewnętrzną ścianę garnka drewnianą łyżką. Ewentualnie możesz też delikatnie poruszyć garnek na palniku, tak żeby woda się nie wylała i Ciebie nie poparzyła.

Przepis inspirowany jest książką Polish culinary paths Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.