Kiszona kapusta

Ostatnio zamarzyła mi się surówka z kiszonej kapusty jako dodatek do smażonej ryby i pieczonych ziemniaczków. Jak wiadomo głównym składnikiem takiej surówki jest kiszona kapusta. Niestety ta dostępna w sprzedaży jest daleka od ideału. Nawet wersja ECO nie powala mnie na kolana. Najczęściej gotowce ze sklepowych półek są dla mnie za słone, a i czasami skład pozostawia wiele do życzenia. Jako, że jestem miłośniczką filozofii – zrób o sam(a) – postanowiłam ukisić kapustę w domowym zaciszu. Dodatkowym atutem takiej produkcji jest możliwość spożytkowania nadmiaru energii, oraz napięć wynikających z obecnej sytuacji na całym świecie. Jeśli jesteś chodzącym wulkanem, albo masz dzieci, które rozpiera energia, a w kuchni zalega kapusta, połącz przyjemne z pożytecznym i zrób kiszoną kapustę angażując w to dzieciaki. Gwarantuję Ci, że po takim doświadczeniu Ty osiągniesz zen, zaś Twoje dzieci padną jak długie – przynajmniej na chwilę, ale dobre i to 😉. A po paru dniach wszyscy będziecie cieszyć się smakiem surówek, bigosów, czy zup z własnoręcznie ukiszonej kapusty. Nie wspominając już o pozytywnych aspektach zdrowotnych, które niesie za sobą jedzenie kiszonek.

Tak więc życzę miłej zabawy i smacznego!

SKŁADNIKI

  • 1,5 – 2 kg białej kapusty
  • 2 małe lub 1 duża marchewka
  • 1 łyżeczka ziarenek kminku (opcjonalnie)
  • sól kamienna, morska lub himalajska
  • muddler do drinków lub drewniany wałek do ucierania ciasta
  • duża miska lub garnek (do ubijania kapusty)
  • słoik lub naczynie ok 3-4l
  • słoik 500ml z pokrywką (lub taki, który zmieści się w większym słoiku)
  • ściereczka bawełniana lub gaza
  • słoik 2l lub kilka mniejszych słoików z pokrywką (będą potrzebne dopiero po paru dniach)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  1. Poszatkuj jak najdrobniej kapustę za pomocą ostrego noża lub użyj specjalnej szatkownicy.
  2. Marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
  3. Kapustę, marchew oraz kminek (jeśli używasz) umieść w misce, dodaj łyżeczkę soli, wymieszaj wszystko i odstaw na ok. 30 min. Po tym czasie zacznij ubijać muddlerem lub innym narzędziem, który masz pod ręką. Ubijaj do momentu pojawienia się soku. Spróbuj kapustę, jeżeli uznasz, że jest za mało słona dodaj trochę soli. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z jej ilością. Sól ma być dodatkiem a nie przewodnim smakiem. Wymieszaj wszystko i poubijaj kapustę jeszcze przez moment.
  4. Kiedy po dociśnięciu kapusty ręką pojawi się sok, przełóż wszystko do dużego słoika* ugniatając dokładnie. Następnie do mniejszego słoika wlej wody, zakręć pokrywkę i włóż go do dużego słoika, dociskając tak mocno jego zawartość, żeby sok przykrył kapustę.
  5. Słoik nakryj ściereczką zabezpieczając ją sznureczkiem lub gumką i odstaw na ok 3-6 dni, lub do momentu otrzymania odpowiedniego stopnia ukiszenia.
  6. Codziennie zaglądaj do kapusty. Przy pomocy długiej wykałaczki nakłuwaj kiszonkę w paru miejscach w celu jej odgazowania. Po takim zabiegu ponownie dociśnij kapustę mniejszym słoikiem wypełnionym wodą, tak, żeby sok zawsze przykrywał kapustę.
  7. Kiedy kapusta będzie gotowa przełóż ją do 2 litrowego słoika lub paru mniejszych, zakręć i wstaw do lodówki.

Smacznego!

*Ja użyłam słoik o poj. 4l.