Jajka faszerowane po polsku

O ile styczeń dłużył mi się jak przysłowiowy makaron, to kolejne miesiące pędzą jak szalone. Dopiero co strzelały korki od szampana, a tu zaraz będzie połowa marca. Do drzwi coraz śmielej puka Wielkanoc, która w tym roku wypada wyjątkowo wcześnie.

Święta Wielkiej Nocy symbolizują odrodzenie, powracanie do życia dlatego mam nadzieje, że sytuacja na świecie w końcu się ustabilizuje, a koszmar ciągnący się od roku nareszcie dobiegnie końca. Jestem również pełna nadziei, że to będą ostatnie święta w trybie on line, spędzone z dala od najbliższych, oraz że będą początkiem nowego życia dla nas wszystkich.

A skoro mowa o Wielkanocy to przede wszystkim mowa o jajkach. A jak jajka to koniecznie faszerowane po polsku, czyli obtoczone w bułce tartej i podsmażone na masełku. Jajka w takiej formie mogą być idealnym dodatkiem do wielkanocnego żuru, lub być przekąską samą w sobie. Najsmaczniejsze są na ciepło, więc możesz przygotować je dzień wcześniej i usmażyć następnego dnia rano tuż przed podaniem.

Święta nie muszą być jedynym pretekstem do przygotowania takich jajek. Lucyna Ćwierczakiewiczowa w swojej książce 365 obiadów proponuje jajka faszerowane jako dodatek do zupy szczawiowej. Z tym, że w jej przepisie nie ma pieczarek.

Wiem, że do świąt jeszcze trochę, ale przygotowując listę potraw wielkanocnych polecam Ci z całego serca takie jajka. Gwarantuję, że się nie zawiedziesz.

SKŁADNIKI

  • 5 sztuk jajek w rozmiarze L
  • 170-200g pieczarek
  • spory pęczek kopru drobno posiekany
  • 2 kopiaste łyżki masła w temp. pokojowej
  • 1 żółtko*
  • 4 kopiaste łyżki masła klarowanego** do smażenia
  • 3-4 łyżki bułki tartej
  • sól
  • pieprz
  • rzeżucha lub szczypiorek do podania
  • nóż z bardzo ostrym ostrzem

    * jeśli jajka będą jadły dzieci, kobiety w ciąży lub osoby starsze to nie dodawaj żółtka.
    ** zamiast masła klarowanego możesz użyć zwykłego masła i dodać łyżeczkę oleju. Olej podniesie temperaturę spalania masła.

Sposób przygotowania

  1. W garnku zagotuj wodę z hojną łyżką soli. Do wrzącej wody włóż jajka i gotuj je przez 8-10 min, nie dłużej. Po ugotowaniu jajka zahartuj zimną wodą i odstaw do całkowitego wystudzenia.
  2. W miedzy czasie zetrzyj na tarce (na grubych oczkach) oczyszczone pieczarki. Na rozgrzanej patelni rozpuść 2 kopiaste łyżki masła klarowanego i dodaj pieczarki. NIE DOTYKAJ ICH DOPÓKI NIE POCZUJESZ PRZYJEMNEGO ZAPACHU GRZYBÓW!1 Kiedy pieczarki zarumienią się od spodu przemieszaj je żeby obsmażyły się z drugiej strony. Na koniec dopraw świeżo zmielonym pieprzem i odstaw do całkowitego wystygnięcia.
  3. Ostudzone jajka wraz ze skorupką przetnij wzdłuż na pół2 i delikatnie za pomocą łyżeczki wydrąż środek, tak żeby nie uszkodzić skorupki. Środek jajka drobno posiekaj, a skorupki odłóż na bok.
  4. W dużej misce utrzyj 2 łyżki masła na puszystą masę. Do masła dodaj żółtko i wszystko wymieszaj, następnie dodaj posiekane jajka, ostudzone pieczarki, posiekany koperek, sól i pieprz. Wszystko wymieszaj.
  5. Ostrożnie napełniaj skorupki jajek farszem formując kopczyk ponad skorupkę.
  6. Obtaczaj jajka od strony farszu w bułce tartej i smaż na rozgrzanym maśle klarowanym skorupką do góry. Jajka będą gotowe, kiedy zarumienią się od spodu.
  7. Serwuj na ciepło posypane rzeżuchą lub szczypiorkiem.

    Smacznego!


    1 nie mieszaj pieczarek przed ich zarumienieniem od spodu, w przeciwnym razie puszczą wodę i będą się dusić, a nie smażyć.

    2 przyłóż ostrze noża do skorupki jajka i jednym zdecydowanym ruchem przekrój jajko na pół.


Inspiracją jest przepis Magdy Gessler z programu Wielkanoc ze smakiem