Edamame z olejem chili i prażonym sezamem

Ostatnio świat oszalał na punkcie edamame. Jeszcze do niedawna trzeba było wsiąść w samolot i polecieć do Azji, żeby spróbować młodej soi. Dziś bez problemu możesz kupić edamame w sklepie, a każda szanująca się azjatycka restauracja w swoim menu oferuje młodą soję w strąkach w formie przystawki. Ten znaczny wzrost zainteresowania mnie nie dziwi, bo edamame to bardzo wdzięczne warzywo, które przygotowuje się w parę minut i można przyprawić je na milion sposobów, a do tego jest bardzo uzależniające w smaku.

Japończycy serwują edamame w najbardziej prostej formie jak jest to możliwe, czyli strąki młodej soi obgotowują we wrzątku i podają polane sosem sojowym lub posypane solą, a czasami nawet saute bez dodatków. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę jak bardzo surową i najmniej przetworzoną kuchnią jest kuchnia japońska. Za to reszta świata już taka skromna nie jest i tu mamy festiwal smaków. Najczęstszym dodatkiem do edamame są: czosnek, chili, sos ostrygowy, sos sojowy, sos sriracha, olej sezamowy, imbir. Można spotkać edamame w stylu meksykańskim z dodatkiem sosu chipotle, ale też widziałam przepis na edamame z żurawiną. Z tego wynika, że sposobów na podanie jest tyle, ilu jest kucharzy.

Poniżej znajdziesz przepis na moją wersję edamame. Jak już wiesz jestem ogromną miłośniczką pikantnego jedzenia, dlatego w tym przepisie wykorzystałam olej chili i prażony sezam, zaś extra ostrość podkręciłam dodatkiem japońskiej przyprawy shichimi togarashi. Do przygotowania będziesz potrzebował/a jedynie woka z pokrywką i dosłownie chwilę wolnego czasu.

SKŁADNIKI

Porcja dla 2 osób

  • 200 g edamame – mrożonych nasion soi w strąkach
  • 200 ml wody
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżka oleju chili
  • 1 łyżka prażonych nasion sezamu
  • shichimi togarashi wg uznania (opcjonalnie – dla miłośników ostrzejszych smaków)
  • wok z pokrywką

Sposób przygotowania

  1. Na rozgrzanego woka wrzuć mrożone edamame i wlej wodę. Woka przykryj pokrywka i na dużym ogniu doprowadź wodę do wrzenia. Kiedy woda się zagotuje zmniejsz ogień i gotuj soje pod przykryciem ok. 5-6 minut. Po tym czasie zmniejsz ogień do minimum, zdejmij pokrywkę i całkowicie odparuj wodę.
  2. Kiedy cały płyn odparuje dodaj olej, sos sojowy, prażony sezam, oraz shichimi togarashi (jeśli używasz). Wszystko wymieszaj i podsmaż w woku kolejne 1-2 minuty.
  3. Gotowe edamame przełóż do miseczek. Zjadaj tylko nasionka delikatnie rozgryzając łupinę.

Itadakimasu!