Tofu generała Tso

Tofu generała Tso to taka moja hybryda kuchni wegetariańskiej i jednego z najpopularniejszych dań współczesnej kuchni chińskiej. Oryginalnie to danie kryje się pod nazwą General Tso’s chicken i od wielu lat jest sztandarowym daniem chińskich restauracji w zachodniej kulturze.

Danie General Tso’s chicken zostało stworzone przez chińskiego kucharza Peng Chang-kuei, prawdopodobnie na cześć chińskiego przywódcy militarnego Zuo Zongtang (Generała Tso), pochodzącego z ostatniej dynastii cesarskiej Qing. Peng na początku swojej kariery uczył się pod okiem czołowego szefa kuchni chińskiej w początkach XX wieku Cao Jingchen. Jako, że był pojętym uczniem, w krótkim czasie został czołowym szefem kuchni gotującym dla nacjonalistycznego rządu. Wraz z partią Kuomintang walczącą z komunistami w czasie chińskiej wojny domowej przeniósł się na Tajwan, gdzie gotował dla partii. W mieście Taipei otworzył własną restaurację, w której serwował dania własnego pomysłu (kurczaka smażonego w głebokim tłuszczu w sosie z duża ilością pikantnych papryczek i czosnku), oraz kuchni chińskiej z prowincji Hunan.

Na początku lat 70-tych szef kuchni Tsung Ting Wang przyleciał do Tajwanu, żeby poszukać inspiracji do swojej amerykańskiej restauracji. Wang trafił do restauracji Penga i zamówił General Tso’s Chicken. To danie tak bardzo mu posmakowało, że postanowił umieścić je w swoim menu. Prowadzona przez niego restauracja Shun Lee Palaces na Manhattanie dzięki Kurczakowi generała Tso odniosła ogromy sukces. Kiedy Peng dowiedział się, że restauracja w Stanach zarabia na jego daniu, w 1972 roku spakował walizki i poleciał do Nowego Yorku otworzyć własną – Peng’s restaurant. Niestety nie odniósł sukcesu, ludzie zarzucili mu, że Peng kopiuje Wanga, choć było odwrotnie. Jeszcze jeden bardzo ważny element zaważył na sukcesie Wanga, a właściwie dodatek, mianowicie Wang do sosu dodawał cukier, czym wpisał się w kulinarne gusta amerykanów. Peng po poniesionej porażce spakował walizki i wrócił na Tajwan, gdzie wraz z synem prowadził restaurację Peng’s agora garden, w której do tej pory serwowany jest General Tso’s chicken wg jego receptury. W recepturze Penga nie znajdziesz ani dodatku cukru, ani szczypiorku, czy brokułów, które w kulturze zachodniej nieodmiennie towarzyszą temu daniu.

W niektórych restauracjach można to danie znaleźć w wersji wegetariańskiej. Najczęściej zamiast kurczaka serwowany jest kalafior, który moim zdaniem jest marnym zmiennikiem. Dlatego wpadłam na pomysł, żeby w wersji wege serwować tofu smażone w głębokim tłuszczu i to był strzał w dziesiątkę.

Jeśli masz ochotę zasmakować jednego z najpopularniejszych dań współczesnej kuchni chińskiej, to zapraszam po przepis poniżej.

SKŁADNIKI

porcja dla 2 osób

  • 280-300g tofu bio

    Składniki sosu
  • 1-1,5 łyżki brązowego cukru
  • 2 łyżki sambal oelek
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 2 łyżki Shaoxing wine, lub sherry, lub białego wina wytrawnego
  • 2-3 łyżki octu ryżowego
  • 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
  • 50ml wody

    Składniki ciasta
  • 1 jajko (L)
  • 1-4 łyżek skrobi kukurydzianej

    Dodatki
  • 500-700ml oleju roślinnego lub oliwy z oliwek + 1 łyżkę ekstra
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 5-10 suszonych papryczek chilli
  • 4 cebule dymki
  • ręcznik papierowy

Sposób przygotowania

  1. Odsącz porządnie tofu z zalewy. Owiń tofu w ręcznik papierowy, dociśnij od góry czymś ciężkim np. moździerzem i pozostaw na ok 15 minut. Następnie pokrój w kostkę 2×2 cm, odstaw na bok.
  2. W międzyczasie przygotuj sos. W misce wymieszaj wszystkie składniki sosu, odstaw na bok.
  3. Czosnek pokrój w plasterki, papryczki w mniejsze kawałki, zaś cebule dymki w 1 cm kawałki, odstaw na bok.
  4. Do niewielkiego garnka lub wysokiej patelni wlej olej i podgrzej go do 170°C.
  5. W międzyczasie do miski wlej roztrzepane jajko, dodaj tyle skrobi kukurydzianej, żeby powstało bardzo luźne ciasto i dodaj pokrojone tofu. Tofu pokryte ciastem smaż partiami w rozgrzanym tłuszczu do zarumienienia. Po usmażeniu odsącz nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym i oddłuż na bok.*
  6. Następnie na głębokiej patelni np. woku rozgrzej łyżkę oleju, dodaj papryczki i smaż przez chwilę – uważaj żeby nie przypalić – następnie dodaj czosnek i smaż przez 30 sekund. Na patelnię wylej wymieszany sos i gotuj go do momentu aż zgęstnieje. Pod koniec dodaj szczypiorek i wcześniej usmażone tofu. Wymieszaj wszystko tak, żeby sos pokrył tofu.
  7. Serwuj z ryżem jaśminowym posypanym uprażonym sezamem, oraz ugotowanymi brokułami al dente.

    * Możesz tofu przygotować po wegańsku. Kawałki dobrze odsączonego z wody tofu obtocz w skrobi kukurydzianej i smaż w głębokim tłuszczu, aż zrobi się lekko rumiane i kruche z zewnątrz. Pamietaj, żeby olej był rozgrzany do temp. 170°C, w przeciwnym razie zrobi ci się breja na patelni.

Inspiracją do napisania tego wpisu, oraz pomysł na przepis był General Tso’s Chicken z kanału Seonkyoung Longest na YouTube, oraz film The Search for General Tso

Tofu generała Tso
Tofu generała Tso