Razowe bułki hamburgerowe

Taka to nasza nowa świecka tradycja, że „Majówką” inicjujemy sezon grillowy. Pierwszego maja już nie biegniemy na pochód pierwszomajowy, tylko do piwnicy po grilla, żeby go odgruzować po sezonie zimowym, by przy akompaniamencie skwierczącej kiełbasy spędzić wolny czas z najbliższymi. Statystyki pokazują, że kochamy grillować, a co poniektórzy żartują, że jest to nasz ulubiony sport narodowy.

Dlatego pomyślałam, że podzielę się przepisem na trochę zdrowsze bułki hamburgerowe, jako dodatek do grillowanych kotletów i nie tylko. A zdrowsze, bo w 50 % składają się z mąki razowej. Ja wybrałam orkiszową, która jest lepsza, bo zawiera więcej witamin i składników mineralnych niż mąka pszenna, ale pszenna razowa też będzie odpowiednia – wybór należy do Ciebie. Kolejną kwestią jest sposób wyrabiania, który ma kluczowe znaczenie w efekcie końcowym, a podejrzałam go na blogu magicznyskladnik.pl. Sam proces podzielony jest na trzy części, czyli autolizę i dwa etapy wyrastania, ale nie ma w tym nic skomplikowanego, a zapewnia maksymalne uruchomienie glutenu, co przekłada się na puszystość i lekkość bułek.

Jeżeli jesteś w tym nikłym procencie ludzi, którzy nie grillują, to może przekonają Cię do zrobienia tych bułek trzy argumenty. Po pierwsze, idealnie nadają się na zapiekanki. Po upieczeniu z wierzchu robią się chrupiące, zaś środek pozostaje miękki, do tego ciągnący się ser – na samą myśl moje ślinianki zaczynają pracować. Po drugie, sprawdzą się jako podstawa każdej kanapki i tej w wersji wytrawnej, jak również w wersji słodkiej. Po trzecie, jestem pewna, że będzie Ci smakowało 😊.

Przepis na pyszne i nieco zdrowsze bułki hamburgerowe znajdziesz poniżej.

SKŁADNIKI

10 bułek

  • 15 g świeżych drożdży
  • 250 g mąki pszennej chlebowej (z zawartością białka ok 11-12g lub więcej)
  • 250 g razowej mąki orkiszowej lub razowej pszennej chlebowej (im więcej białka tym lepiej)
  • 250 ml mleka + 1 łyżkę extra
  • 2 jajka
  • 100 g masła
  • 4 łyżki cukru
  • 10 g soli morskiej
  • sezam do posypania po wierzchu
  • 2 – 3 łyżki oleju
  • folia spożywcza
  • papier do pieczenia
  • 2 blaszki do pieczenia

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj zaczyn drożdżowy. W misie miksera wymieszaj łyżką stołową świeże drożdże z 1 łyżką cukru, aż staną się płynne, następnie dodaj 50 g mąki pszennej jasnej i 70 ml ciepłego mleka*. Wymieszaj wszystko, przykryj ściereczka i odstaw do wyrośnięcia na ok 20 – 30 minut. Masło pokrój w kostkę i odstaw na bok.
  2. Do gotowego zaczynu dodaj pozostałą mąkę, 1 jajko i 3/4 pozostałego mleka. Wymieszaj wszystko do połączenia się składników, przykryj folią spożywczą i odstaw na 20 – 30 minut.
  3. Po tym czasie dodaj pozostałe mleko, cukier, sól i wyrabiaj ciasto mikserem ok. 3 minut. Następnie cały czas wyrabiając ciasto zacznij dodawać masło po kawałku. Wyrabiaj ciasto do uzyskania elastycznej konsystencji, które nie lepi się do dłoni. Ciasto zwiń w kulę, przełóż do miski, przykryj szczelnie folią spożywczą i odstaw do pierwszego wyrastania na 1 – 1,5 godziny.
  4. Po pierwszym wyrośnięciu uderz pięścią w ciasto, żeby je odgazować, możesz zagnieść je parokrotnie. Następnie podziel ciasto na 10 części, każda powinna ważyć ok 93 gramów. Z każdego kawałka ciasta uformuj bułeczki – zagniataj ciasto składając je na pół i sklej brzegi, następnie przekręć o 90 stopni i ponownie złóż na pół i sklej – powtórz tę czynność parokrotnie. Uformowane bułeczki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj sporą odległość między bułkami**. Po uformowaniu wszystkich bułek zwilż dłonie olejem i dociśnij każdą bułkę parę razy spłaszczając ją od góry. Przykryj luźno folią spożywczą i odstaw na ok 1,5 – 2 godziny do drugiego wyrastania.
  5. Na 20 minut przed pieczeniem rozgrzej piekarnik do 180°C, na dno piekarnika postaw kokilkę z wodą***. Przed włożeniem bułek do piekarnika posmaruj je jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka i z wierzchu posyp ziarnkami sezamu.
  6. Bułki piecz ok 18 – 20 minut.

* Podgrzane mleko jest ciepłe, ale nie parzy w palec to znaczy, że temperatura jest idealna. Jeśli mleko będzie parzyło, musisz odstawić je na chwilę do przestygnięcia, w przeciwnym razie zabijesz drożdże. Drożdże giną w temperaturze powyżej 40°C

** Bułki podwoją swoją objętość, dlatego układaj ok 6 bułek na standardową blachę z piekarnika.

*** Para wodna spowoduje, że bułki będą wyrastać równomiernie i nie będą pękać w trakcie pieczenia.

Razowe bułki hamburgerowe