Bakłażan a’la schabowy

Ostatnio przyszła mi od głowy taka myśl – dlaczego bakłażan nie cieszy się taką popularnością w polskiej kuchni, jak na przykład pomidory czy ziemniaki? Choć jest to warzywo popularne w wielu kuchniach świata, na polskim stole gości rzadko. Co stoi za tą niechęcią? Doszłam do wniosku, że ta antypatia może wynikać z faktu, że bakłażan w polskiej kuchni gości od niedawna, bo na polskim rynku pojawił się dopiero w latach 90. XX w.

Po czasie szarego PRL-u, gdzie tylko przysłowiowy ocet gościł na sklepowych półkach, nagle za sprawą zmian ustrojowych zaczęliśmy zachwycać się wszystkim co niepolskie. W tym czasie większość z nas poznawała nowe smaki i ochoczo eksperymentowała z kuchniami międzynarodowymi. Zachwyciliśmy się fast foodem, daniami azjatyckimi czy kuchnią śródziemnomorską, a wraz z otwarciem granic do naszego kraju zaczęły napływać produkty dotąd nam nieznane. Jednym z nich był bakłażan, który w wielu krajach jest przysmakiem dla nas okazał się być warzywem trudnym do ogarnięcia. Gruba skóra, często gorzki posmak i „podeszwowata” konsystencja skutecznie zniechęciły nas do tego warzywa. A to wielka szkoda, bo bakłażan jest pysznym warzywem z ogromny potencjałem. Wystarczy tylko zaznajomić się z paroma technikami obróbki, które wyciągają z bakłażana wszystko co najlepsze.

W kuchni śródziemnomorskiej najczęściej grilluje się się plastry bakłażana, w kuchni bliskiego wschodu skórkę bakłażana opieka się nad żywym ogniem i wykorzystuje maślane wnętrze, zaś Azjaci oberżynę smażą lub gotują na parze. Na bazie bakłażana powstają takie dania jak francuskie ratatouille, włoska caponata, grecka moussaka, libańska baba ghanoush, czy filipińskie danie tortang talong.

I ta ostatnia potrawa jest inspiracją do dzisiejszego przepisu na wegetariańskiego kotleta schabowego. Tortang talong jest czymś w rodzaju omleta na bazie bakłażana moczonego w roztrzepanym jajku, smażonym na tłuszczu i serwowanym z ryżem. Ale ktoś* poszedł dalej i przed smażeniem dodatkowo obtoczył bakłażana w panko, a następnie usmażył. Efektem tego nieszablonowego myślenia jest Bakłażan a’la schabowy, czyli wegetariańska alternatywa tradycyjnego polskiego obiadu niedzielnego. I coś mi mówi, że nawet zagorzali mięsożercy polubiliby się z taką wersją kotleta 😉.

Jedynym minusem tego dania jest fakt, że omija nas możliwość przyłączenia się do narodowego niedzielnego ubijania kotletów. Ale w życiu nie można mieć wszystkiego!

Przepis na wegetariańskiego a’la schabowego znajdziesz poniżej.

* Inspirację do mojego Bakłażana a’la schabowy znalazłam na instagramowym profilu adip_food

SKŁADNIKI

dla 1 osoby

  • 1 bakłażan
  • sól i pieprz
  • 1 łyżka skrobi kukurydzianej
  • 1 jajko
  • 2 – 3 łyżki panko lub tartej bułki
  • 2 łyżki startego parmezanu lub innego twardego sera dojrzewającego
  • tłuszcz do smażenia (masło klarowane, olej roślinny, itp.)

Dodatki

  • świeże ogórki skropione cytryną lub octem jabłkowym lub inna ulubiona sałatka
  • puree ziemniaczane
  • świeże zioła
  • płatki chili

Przydatne narzędzia

  • szczypce
  • duża miska
  • folia spożywcza lub talerz do przykrycia miski
  • sitko lub ręcznik papierowy
  • 2 szerokie miski lub talerze
  • małe sitko lub zaparzacz do herbaty
  • patelnia

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  1. Bakłażana umyj, osusz, ponakłuwaj skórkę końcówką noża i umieść w piekarniku rozgrzanym do 230°C z termoobiegiem lub 240°C z funkcją góra dół. Piecz bakłażana przez 40 – 50 minut, lub do momentu, aż skóra stwardnieje. W trakcie pieczenia obróć bakłażana 1 – 2-krotnie.
  2. Upieczonego bakłażana przełóż do miski, nakryj miskę talerzem lub folią spożywczą i odstaw na ok 15 – 20 minut. Po tym czasie zdejmij skórę zostawiając ogonek. Obranego bakłażana odsącz przez 10 – 15 minut na sicie, a następnie ułóż bakłażana na ręczniku papierowymi, delikatnie rozgnieć go widelcem (rozpłaszcz) i dopraw solą, oraz pieprzem.
  3. W międzyczasie przygotuj 2 szerokie miski lub talerze. W jednym roztrzep jajko, zaś w drugim wymieszaj panko lub bułkę tartą z parmezanem.
  4. Za pomocą małego sitka lub zaparzacza do herbaty oprósz cienką warstwą bakłażana z obu stron skrobią, a następnie obtocz w jajku i na końcu w mieszance panko z parmezanem.
  5. Na patelni rozgrzej tłuszcz i smaż na nim kotleta do zarumienienia z obu stron, a gotowego odsącz z tłuszczu na ręczniku papierowym.
  6. Bakłażana a’la schabowego serwuj posypanego świeżymi ziołami oraz płatkami chili (opcjonalnie), z ulubioną sałatką* i puree ziemniaczanym.

* U mnie dodatkiem były świeże ogórki skropione octem jabłkowym, doprawione solą i płatkami chili.