Idealne jajko na miękko, oraz małe kompendium wiedzy jak gotować jajka

Jajko jako symbol odrodzenia i doskonałości

Jajko odgrywa ogromną rolę niemalże w każdej dziedzinie naszego życia. W sferze metafizycznej jest przedmiotem rozważań filozoficznych – co było pierwsze, kura czy jajko? W sferze sacrum jest symbolem stworzenia. W mitologii słowiańskiej z pękniętego jaja wylał się Praocean, z którego wyłonili się bogowie Perun i Wales. Jajko jako symbol odrodzenia zostało przejęte z pogańskich wierzeń przez Chrześcijaństwo i włączone do obrzędów wielkanocnych, jako znak zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Sfera kulturalna również nie pozostała obojętna na symbolikę jaką niesie za sobą jajko. Przykładem są liczne martwe natury, czy twórczość Salvadora Dali, który równie często na swoich obrazach umieszczał jajka co swoją żonę Galę. Zaś dach swojego domu na Costa Brava zwieńczył dwiema ogromnymi formami w kształcie jaja. Natomiast słynny hiszpański architekt Antoni Gaudi uważał kurze jajko za formę doskonałą.

Jajko jako niezbędnik naszej diety i jeden z głównych składników w kuchni

W życiu codziennym jajko jest podstawą naszej diety i jednym z głównych składników w sztuce kulinarnej, bez którego nie byłoby sobotniej jajecznicy, naleśniki nie będą takie pyszne, biszkopt nie będzie taki lekki i puszysty, a wzrok ostry jak miecz samuraja. Bardzo cenię sobie ten produkt, dlatego zawsze mam na uwadze dobrostan kur, które go znoszą. Nie wspieram chowu klatkowego i wybieram tylko jajka pochodzące od „szczęśliwych kurek” – na skorupce oznaczone są jako 0 lub 1. Dużą uwagę przykładam również do świeżości, im świeższe jajko, tym walory smakowe i zdrowotne korzystniejsze. Zaraz po tym jak kura zniesie jajko, skorupka w 100% jest wypełniona treścią. Jednak w bardzo krótkim czasie w środku powstaje komora z powietrzem, która powiększa się w miarę starzenia się jajka. Na tej podstawie można określić świeżość jajka. Jeśli kupiłaś/eś na targu jajka i nie ma na nich oznaczenia daty przydatności do spożycia, to w łatwy sposób możesz sprawdzić ich świeżość. Wystarczy, że przygotujesz 10% roztwór soli. Wymieszaj 1 litr wody z 100 g soli i zanurz w nim jajko, jeśli jajko opada na dno to znaczy, że jest super świeże, jeśli unosi się na powierzchni to znaczy, że jajko jest nieświeże i lepiej wyrzucić je do kosza. Zobacz zdjęcia poniżej.

Jak gotować jajka?

Pamiętaj, żeby bezpośrednio przez spożyciem skorupkę jajek umyć w ciepłej wodzie z płynem. Na powierzchni skorupki znajdują się drobnoustroje, które mogą być powodem poważnego zatrucia pokarmowego. W zależności od tego do czego chcesz użyć gotowane jajka musisz zastosować odpowiedni czas gotowania. Jeśli planujesz na śniadanie jajko na miękko, to czas gotowania jajka w rozmiarze L nie powinien przekraczać 5 – 6 minut od momentu zanurzenia we wrzącej wodzie. Dla jajka, które jest w temperaturze pokojowej wystarczy 5 minut, ale dla takiego prosto z lodówki powinno się dodać extra 1 minutę. Gdy planujesz jajka na twardo, to czas gotowania nie powinien przekraczać 10 minut, jajka gotowane dłużej tracą na jakości i na smaku. Żółtko robi się jaśniejsze, bardziej kruche, a zapach staje się nieprzyjemny. Zaraz po upływie pożądanego czasu gotowania zanurz jajka w lodowatej wodzie, żeby zatrzymać proces dalszej obróbki termicznej.

Czas gotowania jajek w rozmiarze L od momentu zanurzenia we wrzącej wodzie. Jajka były w temperaturze pokojowej.

Jak ugotować jajko na miękko?

Do jedzenia jajek na miękko w miejscach publicznych podchodzę sceptycznie, a wszystko dlatego, że dla mnie ideałem jest ścięte białko i płynne żółtko. Nie ma nic gorszego, niż trzęsące się białko jak galareta. Zaliczyłam wiele wpadek śniadaniowych w różnych hotelach i restauracjach, dlatego w gotowaniu jajek ufam sobie i tylko sobie ;)

Jeśli jesteś nowicjuszem i nie wiesz jak przygotować idelane jajka na miękko, to zapraszam po przepis poniżej.

SKŁADNIKI

dla 2 osób

  • 4 jajka w rozmiarze L
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki soli*
  • garnek
  • łyżka stołowa
  • miska
  • lodowata woda lub zimna woda z kostkami lodu

Sposób przygotowania

  1. Umyj jajka w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub mydła i opłucz na koniec pod bieżąca wodą.
  2. W garnku doprowadź wodę do wrzenia z dwiema łyżkami soli, a następnie przy pomocy łyżki włóż jajka do wrzątku. Gotuj jajka przez 5 lub 6 minut**. Przed końcem gotowania lodowatą wodę wlej do miski.
  3. Ugotowane jajka wyjmij z wrzątku i zanurz w lodowatej wodzie.
  4. Jajka na miękko serwuj z ulubionym pieczywem i solą.

Smacznego!

* Sól powoduje, że skorupki jajek nie pękają w trakcie gotowania.

** Czas gotowania zależy w jakiej temperaturze jest jajko surowe. To w temperaturze pokojowej gotuj 5 minut, zaś to wyjęte prosto z lodówki 6 minut.