Meksykańska tortilla kukurydziana

Kto choć raz spróbuje meksykańskiej tortilli kukurydzianej, ten poruszy niebo i ziemię, żeby cieszyć się jej smakiem na co dzień. Na szczęście żyjemy w takich czasach, że nie musisz pakować walizek i wyjeżdżać na drugi koniec świata. Wystarczy wizyta w sklepie typu kuchnie świata lub szybki research w internecie, żeby zaopatrzyć się w mąkę potrzebną do zrobienia meksykańskich tortilli w zaciszu własnego domu. A jest to prostsze niż Ci się wydaje.

Mąka, która jest potrzebna do wyrobu tortilli jest to „specjalnie” przygotowana mąka kukurydziana – nie myl jej proszę ze zwykłą mąką kukurydzianą, która jest powszechnie dostępna na pułkach sklepowych. Ta, wymagana do zrobienia meksykańskich tortilli nazywa się HARINA DE MAÍZ NIXTAMALIZADO. Ziarna kukurydzy poddawane są procesowi nixtamalizacji, czyli są gotowane i moczone w wodzie wapiennej, a następnie płukane i usuwana jest łuska z ziaren, a ziarno mielone na masę w lokalnych młynach. Z tak przygotowanej masy można od razu przygotować tortille, zaś po odparowaniu wody uzyskuję się mąkę. Mąka może mieć różne kolory w zależności od koloru kukurydzy jaki został użyty. W Meksyku z reguły używa się kukurydzy białej, żółtej i niebieskiej (fioletowej).

Do zrobienia tortilli w domu tak naprawdę potrzebujesz tylko mąki, wody i soli. Pomocna jest prasa, choć w Meksyku cześć kobiet wylepia placki dłońmi, możesz też użyć zwykłego wałka. Tortille piecze się na dobrze rozgrzanej patelni, w Meksyku zwanej Comal, ale zwykła patelnia, którą masz w domu tez się do tego nada. Wiec nie pozostaje nic innego jak zanurkować w internet, zamówić mąkę i zrobić sobie niezły meksyk w kuchni 😉

Świeże ciasto na tortille. Święto Día de los Muertos w Xcaret, listopad 2016 r.
Świeże ciasto na tortille. Święto Día de los Muertos w Xcaret, listopad 2016 r.
MASECA jedna z najpopularniejszych marek produkujących harina de maiz. Xcaret, listopad 2016 r.
MASECA jedna z najpopularniejszych marek produkujących harina de maiz. Xcaret, listopad 2016 r.

SKŁADNIKI

14 sztuk (małe tortille o średnicy 12cm, idelane do tacos)

  • 200g jasnej masa hariny, harina de maiz
  • 300 – 325ml wody
  • 1 łyżeczka soli morskiej
  • miska
  • folia spożywcza
  • 2 kawałki grubej folii 19×21 cm (np. rozcięta torebka strunowa*)
  • 1 kawałek papieru do pieczenia 19×21 cm
  • prasa do tortilli lub wałek
  • szpatułka
  • ściereczka bawełniana

Sposób przygotowania

  1. Do miski wsyp mąkę, łyżeczkę soli i wszystko wymieszaj. Następnie dodaj wodę (na początek 300 ml) i wymieszaj wszystko, powinna powstać plastyczna masa. Zagnieć ciasto, żeby woda dokładnie połączyła się z mąką. Jeśli uznasz, że ciasto jest za mało plastyczne dodaj resztę wody. Po wyrobieniu ciasto uformuj w kulę i szczelnie owiń kawałkiem folii spożywczej, odstaw na 30 minut.
  2. Po tym czasie podziel ciasto na 14 równych części. Każda powinna mieć po ok. 35 – 36g, lub być wielkości piłeczki pingpongowej. Przechowuj je pod folią.
  3. W międzyczasie rozgrzej porządnie patelnię na średnim ogniu, bez tłuszczu.
  4. Kulkę ciasta umieść na środku prasy do tortilli** pomiędzy kawałkami folii i dociśnij prasę. Zdejmij ostrożnie folię z górnej warstwy, następnie przełóż placek na papier do pieczenia górą do papieru i zdejmij drugi kawałek folii. Wykonując ruch 180° przeżuć placek na rozgrzaną, suchą patelnię. Po 45 sekundach przy pomocy szpatułki przeżuć tortille na drugą stronę i dociśnij ją parę razy od góry. Po kolejnych 30 – 40 sekundach ponownie obróć tortillę i ponownie dociśnij ją parę razy od góry. Placek powinien nadymać się, a w środku powinna powstać kieszonka. Piecz tortille z jednej i z drugiej strony, aż się zarumienią. Nie powinno to trwać dłużej jak 2 i pół minuty do 3.
  5. Gotowe tortille układaj pomiędzy dwie warstwy ściereczki bawełnianej lub lnianej. Przed podaniem przechowuj je w cieple.

    * Po przygotowaniu tortilli umyj folię, osusz i wykorzystaj następnym razem.
    ** Jeśli nie masz prasy do tortilli możesz użyć wałka. Rozwałkuj ciasto pomiędzy dwoma kawałkami folii.

Inspiracją była książka Ricka Steina The Road to Mexico: 120 Vibrant Recipes from California and Mexico.